Dřevěné schody: léty osvědčená kvalita

I v konkurenci nových materiálů na výrobu vnitřního schodiště se podařilo jednomu materiálu díky svým výborným vlastnostem a možnostem, které nabízí, v konkurenci novinek uspět. Tím materiálem je dřevo.

Je to dáno hned několika faktory:

• Dřevo je stále dostupným materiálem. Pokud umíte nakupovat, seženete ho i za rozumnou cenu.

• Dřevo je také velice příjemné, protože hřeje.

• Dobře vybrané a opracované má velice dlouhou životnost. S věkem může i zkrásnět.

• Je to materiál, který je poměrně jednoduchý na zpracování, a proto ho milují kutilové, kteří si jednoduché schodiště mohou vyrobit i ve standardně vybavené domácí dílně.

• Pokud se část schodů poškodí, povrch se dá poměrně dobře opravit, nebo se dá kus dřeva vyměnit za jiný.

dřevěné schodiště3

Aby se dřevěné schody neopotřebovávaly, měly by se hlavně do míst, kde se předpokládá velký provoz, použít kvalitní tvrdé dřevo. Jeden z nejoblíbenějších druhů je dobové dřevo. Dub patří ke stromům, které rostou velmi pomalu, a to z dubu dělá dřevo z vyšší cenové kategorie. Investice se ale určitě vyplatí, protože dubové schodiště je v poměru k lidskému životu vlastně pro užívání navždy.

Pokud přesto nechcete investovat vyšší obnos, stejnou službu vám prokáže i levnější bukové dřevo. Pokud jde o schodiště například na chalupě, které není tak moc vytížené, pak lze třeba použít i modřínové dřevo.

dřevo3

V poslední době je módní i exotické dřevo, které je sice také dražší, ale nabízí zajímavou estetickou hodnotu.

Příkladem oblíbeného dřeva je žlutavě-bílé dřevo ze západní Afriky zvané IROKO. Je to vysoce odolné dřevo proti deformacím s hrubou strukturou, která vytváří krásný dekor. BUBINGA je tmavší výrazné dřevo podobné palisandru. Původně hodně červené dřevo časem stárne. Z hlediska odolnosti jde o tvrdší dřevo, než je teakové a padoukové dřevo. SAPELLI je krásné tvrdé dřevo s výraznou strukturou červeno-hnědé barvy.

Zpět nahoru