Co by se stalo, kdybyste nadzemní bazén položili přímo na trávník

Plánujete mít na zahradě nadzemní bazén? Proč ne, ale nejprve se postarejte o vhodné místo, kam jej posadíte. Rozhodně nepokládejte nádrž přímo na trávník.

Hniloba a plísně

Plísně a hniloba dovedou být v mnoha případech pěkně agresivní a mohou vás ohrožovat na zdraví. Volně položený bazén na trávník jim k tomu dává vhodnou příležitost, protože se tu mezi plochou nádrže a podložím mohou plísně množit díky teplému a vlhkému prostředí. Podložka pod bazén vytváří ochrannou bariéru a brání těmto jevům tak, že odvádí vlhkost ode dna bazénu a v takovém prostředí se plísním nedaří.

voda v  <a href=bazénu“ “ data-rich-file-id=“125487″ src=“https://spssk.cz/wp-content/uploads/bubble-6225176_640.jpg“>

Kořeny stromů a travnaté drny

Položíte-li bazén přímo na trávu, ta mnohde roste v trsech, takže vytváří některá místa vystouplá a jiná mělká. Podobné je to i s kořeny keřů a stromů či okrasných rostlin v okolí bazénu, které prostupují pod dno a rovněž vytváří terénní nerovnosti. Každá nerovnost terénu pak může být potenciálním problémem vůči bazénovému dnu, může být v některých místech pod větším tlakem a může dojít i k jeho poškození.

voda v nádrži na koupání

Kameny a kamínky

Stěží se ubráníte na travnaté ploše tomu, aby z ní tu a tam nevykoukl nějaký kámen, kamínek, ostřejší oblázek, kousek ulomené cihly či střešní tašky atp. Geotextilní podložka pod bazén je tu od toho, aby dno nádrže chránila před těmito vlivy.

Každý, kdo se odhodlá pokládat bazén na zahradu, by měl nejprve místo zbavit trávy, nejlépe rýčem, zeminu pak srovnat do roviny a horní vrstvu zeminy prosít na jemném sítu, čímž ji zbavíte kamenů. Na závěr se na zeminu vsype jemně prosetý říční křemičitý písek, tím se ještě více eliminují potíže s dosedáním bazénu na podloží, a ještě více se terén změkčí. Na písek se pak položí geotextilie a ta je jistou pojistkou proti mechanickému poškození nádrže a samozřejmě i proti rozmachu plísní.

Nenechávejte tedy váš bazén na pospas přírodním živlům a postarejte se o to, aby vám byl ku prospěchu a abyste z něj měli také radost, nikoli jen samé zbytečné starosti.

Zpět nahoru