Co bychom dělali bez peněz?

Jsou lidé, kteří se musí někdy v životě obejít i bez dostatku peněz, případně zcela bez těchto. A zatímco někde v zaostalých koutech světa jsou lidé možná na podobnou situaci i zvyklí a nepřipadá jim na ní nic divného, je tomu v našem, civilizovaném světě jinak. U nás prostě peníze potřebujeme a existenci bez nich bychom v mnoha případech neměli šanci zvládnout. A tudíž děláme všechno možné, jenom abychom si peníze vydělali a mohli je tak utrácet za to, co považujeme za žádoucí.

Jenže i kdybychom se někdy udřeli k smrti, dost peněz si nevyděláme. Zaměstnavatelé spoustu z nás neplatí tak, jak by si to lidé přáli, a když se k tomu přidají vyšší výdaje, je na problémy finanční povahy zaděláno.

hromádka rublů

A jak se s takovými finančními problémy bojuje? Samozřejmě tak, jak to jenom jde. Někdo pracuje ještě usilovněji, pokud mu na to ještě síly stačí a nalezne takové uplatnění, někdo si pověstně utahuje opasek a šetří klidně i na všem, na čem se šetřit dá, nu a někdo si zkrátka bere půjčky.

Půjčování si peněz už se u nás docela rozšířilo a je mnoho těch, kteří už na něj někdy vsadili. Takovým lidem se nemůžeme ani divit, protože někdy je to nejpohodlnější a někdy i jen jediné možné řešení panujících těžkostí. Jenže ani to není zase až tak jednoduché a pohodlné, jak by si kdekdo přál. Aby totiž někdo nějakou půjčku dostal, musí se za ni patřičně zaručit. Musí nabídnout garance, že všechny půjčené peníze vrátí. A to se nezvládá právě lehce. Zejména u bankovních půjček.

stará bankovka

A proto je tolikrát namísto bankovních půjček zvolena hypotéka po insolvenci. Protože tu může rychle a snadno získat skutečně spousta lidí, včetně těch, kteří jsou v problémech až po uši. Kdo se tady totiž zaručí za splacení svého dluhu nemovitostí, nemůže neuspět. S takovou zárukou tu půjčí i těm, jimž by banky nepůjčily možná nikdy.

Zpět nahoru