Extrakci zubu zvládne každý i bez alkoholu

Když už nezbývá jiné řešení a musí dojít v Praze k extrakci zubu, jak se na takovou situaci připravit a jak se chovat i poté, co k extrakci (vytržení) dojde?

Alkoholické nápoje – někteří příznivci zejména starší generace mohou mít stále pocit, že štamprdle domácí slivovice dodá kuráž, a že se vám bude lépe se zubařem spolupracovat a čelit případné bolesti. Tak na to rozhodně zapomeňte, protože se stane pravý opak. Dopřejte si raději bylinky, které naopak sníží hladinu stresových hormonů a uvedou vás do větší pohody. Prospěšný vám bude například Ženšen nebo Ashwagandha.

model zubu

Analgetika – paradoxní je, že mnozí lidé se obávají extrakce zubu, která probíhá naprosto bezbolestně, protože lékař nikdy nedopustí, abyste se mu pod rukama svíjeli bolestí. Oblast prováděného zákroku se znecitliví lokálními anestetiky a vy pak budete spíše litovat dentistu, který musí vyvíjet fyzickou námahu, aby vás zbavil zubu i s kořeny. Nechte raději analgetika stranou, protože spolu s anestetiky vytvoří komplexní zátěž pro vaše játra, a přivodíte si tím zbytečné zdravotní problémy. Důvěřujte zubním lékařům, kteří dobře ví, co provádí.

zubní ordinace

Nechoďte k zubaři nalačno – pocit hladu zvyšuje výskyt stresových hormonů a to vám ještě v zubařském křesle přitíží. V poklidu se ráno před zubařským výkonem vydatně nasnídejte, ale ne zas tak, že vás trávení ochromí a unaví. Jezte lehce stravitelná jídla, nejlépe rostlinné povahy, např. celozrnný chléb s luštěninovou pomazánkou a zeleninovým salátem.

Dobře spěte – vydatný spánek je základ a bez něho budete špatně snášet zejména stavy po extrakci. Důkladně se před zákrokem vyspěte, dopřejte si klidně 12 hodin souvislého spánku a poté, co dojde k extrakci, dodržujte pokyny zubního lékaře. Ránu po extrakci nevyplachujte vodou a nechte vytvořit přirozený ochranný obal, který ji uzavře bez vzniku zánětu. Dle doporučení lékaře pak nasazujte analgetika proti bolesti, ale nepřehánějte to s nimi.

Zpět nahoru