Jakou příčinu může mít únik vody

V každé domácnosti může dojít k mnoha problémům, nejčastěji díky únavě materiálu a zařízení. Jedním z nich je i únik vody. Ten se může objevit zcela nečekaně a překvapit nás, pokud nejsme opatrní.

V takovém případě je nutné ihned zastavit přívod vody a následně začít pátrat po příčině. To však nemusí být ani zdaleka tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, zvláště pokud není na první pohled patrné, odkud vytéká.

systém vodovodních trubek

Důvodů může být hned několik. Vždy však záleží na původní příčně. Tu je potřeba objevit co nejdřív. K tomu je však nutné nejprve lokalizovat, odkud voda vytéká. A to nemusí být jasné hned na první pohled.

Nejprve je potřeba si uvědomit, že většina vodovodního potrubí je vedena ve zdech a stěnách. Jsou tedy nepřístupné, a díky tomu může být těžké najít původní místo výtoku. Skvrny se totiž objevují tam, kde se tekutina nejvíce hromadí.

Co se příčiny týče, tak to může být například únava materiálu. Nesmíme totiž zapomínat, že vodovodní potrubí se tak často nevyměňují. Mohou být totiž i desítky let stará. Proto se v nich může i navzdory nejlepší péči objevit rez či další poškození, díky kterým může vzniknout díra.

prohlídka vodovodního potrubí

S věkem také může dojít k uvolnění a povolení spojů mezi jednotlivými trubkami. I ty pak mohou být zdrojem úniku, a je potřeba se s nimi vypořádat.

Je jasné, že se nevyplatí čekat, až k něčemu takovému dojde. Proto je rozhodně dobré se o tyto věci zajímat, zvláště pokud bydlíme ve starším domě či bytě. My sami můžeme pomoci tím, že je budeme pravidelně čistit za pomoci speciálních přípravků a také nesplachovat do dřezu či toalety pouze k tomu určené věci.

Zdaleka nejvíce však pomohou pravidelné odborné prohlídky. Ty odhalí i ty nejmenší problémy dříve, než nám stačí přerůst přes hlavu a způsobit skutečnou škodu. Jistě, musíme za ně platit, ale z dlouhodobého hlediska se rozhodně vyplatí.

Zpět nahoru