Jak překonat strach z létání

Byla by škoda, aby vám strach z létání bránil v poznávání nových míst. Cílová destinace nemusí být nutně jen daleká exotika. Jak tedy strach z létání překonat a během listování katalogem, už aktivně vybírat svou vysněnou dovolenou?

Věděli jste? Strachu z létání se říká aviofobie.

Definujte spouštěč svého strachu

Jako první se snažte přijít na to, proč vás létání děsí. Máte nepříjemnou zkušenost z minulosti? Nebo je to strach z výšek či turbulencí? Může vás také děsit to, že ve vzduchu nemáte stroj pod kontrolou, jste zcela odkázáni na piloty, kdežto v autě je veškerá zodpovědnost na vás.

Trénujte na kratší vzdálenosti

I létání a obecně cestování se dá naučit a to jako vše tréninkem. Pro své první lety si vyberte krátké trasy (po Evropě) a pracujte na svých pocitech úzkosti, paniky a strachu.

brýle

Turbulence jsou přirozené

V katastrofických filmech se letadlo začne vždy třást a celá scéna končí pádem stroje. Na filmy ale teď zapomeňte. Turbulence jsou způsobeny střídáním teplého a studeného vzduchu, změnami rychlosti a směru větru, příchodem bouřkových mraků a tak dále. Letadlo se vlivem toho může mírně až více třást. Ale nebojte se, piloti jsou na to připraveni a turbulence opravdu nezpůsobí pád letadla. Během turbulencí se usaďte na svou sedačku, připoutejte se a odveďte pozornost jinam.

Zaměstnejte mysl i ruce

Vymyslete si činnost při které zaměstnáte hlavu i ruce. Do příručního zavazadla si přibalte oblíbenou knihu (nejlépe napínavý román, který vás tak vtáhne do děje, že zapomenete na samotný let), koukejte na film, poslouchejte hudbu, vyluštěte křížovku atd.

dovolená

Zkuste během letu spát

Pokud v letadle usnete, bude to, to nejlepší, jak let zvládnout. Ovšem stres vám možná zavřít oči nedovolí. Přesto to zkuste, vynechte nápoje s kofeinem, pod hlavu si dejte polštářek a do sluchátek si pusťte relaxační hudbu.

Myslete na místo, kam letíte

Myslete na vaši vysněnou dovolenou, už za chvíli tam budete. V krásném hotelu, na bílé písečné pláži s drinkem v ruce. A kvůli tomu, to za to stojí (let přetrpět).

Zpět nahoru